top of page

Strojní čištění odpadů

Strojní čištění odpadů je moderní způsob, jak zprůchodnit ucpané potrubí. Není to samozřejmě jediný způsob. Můžete se setkat s všelijakými návody a postupy, jak oducpat odpad. Většina z nich však působí jen na malé ucpávky. Nejčastější rady jsou použití soli v kombinaci s octem, nebo zasypání vtoku jednou sodou a následné propláchnutí horkou vodou. O něco účinnější jsou chemické přípravky, jako je hydroxid sodný. Ten se většinou prodává v podobě granulek, lidově se mu říká krtek do odpadů. Ten skutečně dokáže pomoci, ale většinou pouze s organickými ucpáními. Pokud je odpad ucpaný cizím předmětem, například kusem hadru, pomůže pouze mechanické čištění. Krtek navíc není úplně ekologickou záležitostí. Jedná se o žíravinu, která se dostává do kanalizace a putuje v lepším případě do čističky odpadních vod. Při intenzivnějších deštích se může dostávat ale rovnou do recipientů. Typicky to do vodních toků, tedy potoků nebo řek.


Strojní čištění odpadů


Ke strojnímu čištění používají technici v současné době motorové frézy. Dříve to ale nebylo obvyklé, používalo se takzvané instalatérské pero. To funguje na podobném principu, ale s výrazně menší účinností. Instalatérské pero je dlouhá spirála, která se za otáčivého pohybu postupně zasouvá do potrubí. Setkáme se s různými délkami a i to může být limitací pro jeho použití. Nejdelší instalatérská pera mají délku 15 metrů. Pokud je ucpávka dále, nelze s jeho pomocí potrubí vyčistit. Pružina má na konci hrot, který putuje hlouběji a hlouběji do potrubí. Buď se snaží rozdrtit, propíchnou nebo na sebe namotat ucpávku. Práce s perem vyžaduje trochu síly a je dobré pracovat ve dvou lidech. Kdy jeden otáčí šroubovicí a druhý drží tělo nástroje a vsouvá pero dále do potrubí. Pak už jen stačí pero vytáhnout společně s ucpávkou.


Jak jsme si řekli, motorová fréza funguje obdobně. Její pohon je však elektrický a má výrazně větší sílu. Stejně jako u pera se její pružina postupně zasouvá do potrubí. Na konci motorové frézy je opět hrot, který může mít různé tvary, každý na jiné ucpání. Těchto nástavců je celá řada. Nejběžnější je obyčejný hrot, který propíchne ucpávku, podle průměru kanalizace může mít rozdílné velikosti. Koncovka může být opatřena také řetězem pro opravdu houževnatá ucpání. Existuje také koncovka, která si poradí i se zatvrdlým betonem. Speciální nástavec na kořeny si zase hravě poradí s prorostlým potrubím. Koncovka zvaná trychtýř je určena pro vytahování předmětů, typicky hadrů, kartonu nebo plastových předmětů, jako je vonítko do toalety.


Strojní čištění odpadů je nejen velmi ekologické, ale také šetrné. Strojní fréza dosáhne do vzdálenosti několika desítek metrů a neponičí ani starší potrubí. Je také o něco šetrnější než čištění tlakovou vodou, navíc nehrozí vyplavení spodních částí budovy při jakékoliv havárii. Výhodou v nevýhodě je možnost čištění i potrubí menších průměrů. Pro větší průměry naopak strojní fréza vhodná není.


Před započetím čištění je vhodné nejdříve zjistit důvod ucpání, z prostého důvodu. Hned od začátku je možné nasadit správnou koncovku na pero. K tomu nejlépe slouží posuvná tykadlová kamera nebo i malá inspekční kamerka, pokud není ucpání dále v potrubí. Kamera se postupně zavádí do potrubí a technik na obrazovce přesně vidí důvod ucpání. Kamera má vlastní přísvit, proto je zobrazení dobře viditelné. Pokud se dostane do odbočky, je možné pomocí tykadla i mírně měnit její směr pohybu. Po vyčištění se proces video kontroly opakuje, aby si technici byli jistí, že čištění bylo 100 % a nezbývá nějaká nevyčištěná část potrubí.


Zařízení je navíc plně mobilní a přenosné. Není zapotřebí prakticky žádná další technika, snad jen běžné náčiní instalatéra. K chodu je samozřejmě zapotřebí elektřina.


Co vše lze s frézou čistit:

  • Ležatá potrubí

  • Svodná potrubí

  • Stoupačky

  • Dešťovou kanalizaci

  • Přípojná potrubí

  • Prakticky veškeré domovní odpady

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page