top of page

Frézování kanalizace

Frézování kanalizace je jednou z mnoha metod, jak vyčistit odpadní potrubí. Čištění pomocí frézování je takový nejhrubější způsob, jak se zbavit ucpávek. Zpravidla se k němu přistupuje, když jakékoliv jiné čištění selhalo anebo je dopředu zřejmé (například po kamerovém průzkumu) že bude „drsnější“ metoda zapotřebí. Někdy ucpání neprorazí ani tlaková voda nebo jiné běžné mechanické metody.

Frézování kanalizace

Frézování se typicky používá, když do odpadů ve velké míře prorostou kořeny nebo se zde usadí jiný materiál, například beton. Frézovací hlavice si poradí s mnoha tvrdými usazeninami. Navíc je na motorovou frézu možné nasadit různé typy hlavic, pokaždé pro jiný typ ucpávky. Problémem nejsou i různé průměry potrubí. Frézovací hlavice mají různé velikosti a dokáží se také mírně velikosti potrubí přizpůsobit. Fréza svým tvrdým povrchem a otáčivým pohybem usazeniny rozdrtí. Frézování může probíhat také na více fází. Začne se s menší hlavicí a její průměr se postupně zvětšuje. Frézování se může opakovat klidně i třikrát se zvětšujícím se průměrem. Následně se buď potrubí propláchne vodou, nebo se naváže tlakovým čištěním, které zbylé usazeniny dokonale odstraní.


Frézovat lze prakticky jakýkoliv typ potrubí. Ať už se jedná o kanalizaci svislou (stoupačky) nebo ležatou. Stoupačky se typický frézují z horní části. Tedy z půdy nebo ze střechy. Většinou je zapotřebí frézovat starší litinové potrubí. Stoupačka se tak profrézuje z horní části přes patní koleno až do ležaté kanalizace.


Ležatá kanalizace se nejčastěji frézuje kvůli prorostlým kořenům. Ty do ní většinou vnikají přes spoje potrubí, praskliny nebo dokonce přes lokální propady. Při frézování kořenů ležaté kanalizace je vždy dobré využít také kanalizační kameru nebo robota. Po vyfrézování je nutné odhalit místo vniku kořenů a to lokálně opravit. Hodí se na to například bezvýkopová oprava potrubí se zasouvacím rukávcem.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page