top of page

Co je to tiché potrubí

Při stavbách moderních budov se stále více dbá také odhlučnění vnitřní kanalizace. Souhrnným názvem je tichá kanalizace. Splachování v budovách může vydávat nepříjemné zvuky a především ve večerních hodinách, kdy je v okolí klid, se tyto zvuky nepříjemné zvuky nesou ze zdí. V České republice navíc nejsou hodnoty hluku vnitřní kanalizace regulovány žádným předpisem. Hluk je navíc jedním nejvíce rušivých faktorů, se kterými se můžeme v domácnosti setkat. Odhlučněná kanalizace tak může výrazně přispět ke zlepšení kvality bydlení.

Tiché potrubí

Tiché potrubí je speciální typ potrubního systému, jeho cíl je jediný, minimalizovat hluk proudu vody při splachování nebo odtoku. Tiché potrubí se skládá z více vrstev, které napomohou správnému proudění vody a také utlumení zvuku. Vnější silná vrstva je vyrobena polypropylenového kopolymeru (PP-CO). Ten má vhodné vlastnosti právě pro vnější vrstvu, která je namáhána různými vlivy. Střední vrstva je vyrobena z minerálního polypropylenu (PP-MV). Právě tato část je tlumičem hluku. Vnitřní vrstva je tvořena opět PP-CO, jen je o trochu tenčí než ta vnější. Její vlastnosti přispívají ke správnému odtoku a opět tak snižuje hladinu zvuku. Je navíc odolná vůči teplotám a pH. Tiché potrubí má všechny vlastnosti klasického plastového potrubí. A to včetně negativních. Velmi totiž také záleží na ukotvení a uložení potrubí. Například se doporučuje používání objímek s gumovou vložkou. Existují také speciální dvojité odhlučňovací objímky, které ještě sníží hlučnost. Celkově tiché potrubí dokáže eliminovat hluk vody, rázové vlny a vibrace, které běžně vznikají s vyšším průtokem vody.


Tiché potrubí nevyžaduje žádné speciální úpravy na kanalizačním systému. Je navrženo tak, aby se dalo snadno instalovat, jako klasické plastové potrubí. Díky svým vlastnostem je stále častěji používáno v moderních stavbách.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page