top of page

Co je to termostatická hlavice

Termostatická hlavice bývá dnes již zcela běžným standardem. Jistě si ale mnozí pamatujete doby, kdy bylo k přívodní trubce radiátoru připevněno černé kolečko s ventilem, který ovládal topení. No ovládal, pouštěl do topení v lepším případě méně nebo více teplé vody. V tom horším fungoval na principu zcela otevřeno nebo zcela zavřeno. V tu chvíli jste si mohli vybrat, mrznout zimou při zavřeném, potit se při otevřeném nebo neustále točit kolečkem sem a tam podle momentální teploty v místnosti. Termostatická hlavice umí regulovat teplotu v místnosti mnohem sofistikovaněji.

Termostatická hlavice

Pomocí termostatické hlavice si nastavíte teplotu v místnosti tak, jak vám vyhovuje. Hlavice se jí bude neustále snažit dodržovat. Díky přesněji nastavené teplotě hlavice přivře nebo otevře radiátorový ventil. Tím se snižuje (zvyšuje, ale jen tehdy, kdy je to potřeba) průtok vody a šetříte tak za vytápění. Termostatická hlavice tak dokáže reagovat například na vaření v kuchyni, kdy teplo od sporáku nebo trouby mnohdy postačuje k vytopení místnosti na komfortní hladinu. Stejné je to například ve slunných dnech a oknech orientovaných na jih. Sluníčko dodá dostatek tepla skrze okna a hlavice zajistí automaticky nižší průtok radiátorem. Zcela jednoduše si termostatickou hlavici představte jako zařízení, kde se pohybuje sem a tam malý píst. Ten tlačí nebo netlačí na ventil v topení. Termostat hlídá okolní teplotu, pokud při topení dosáhne teplota v místnosti požadovaných stupňů, uzavře píst ventil a omezí tak průtok teplé vody. Poté, co teplota v místnosti klesne pod požadované minimum, termostat opět vydá pokyn ventilu o otevření průtoku a radiátor začne topit. Prostor mezi úplným zavřením a otevřením ventilu se nazývá pásmo proporcionality a pohybuje se kolem 2 - 4 °C.


Termostatickou regulaci a tím celkovou teplotu v místnosti však neovlivňuje jen hlavice radiátoru, je dobré vědět, že na to mají vliv další parametry. Tady je menší výčet z nich.


Stálé:

Zateplení místnosti nebo celého domu / bytu

Typ a velikost topného tělesa - radiátoru

Dimenze termostatického ventilu (průtočnost)

Nastavená hodnota teploty na termostatické hlavici

Výpočtové parametry otopné soustavy – pro každý objekt se počítají samostatně (nebo jen okruh v domě)

Teplota přiváděné vody do otopné soustavy


Proměnné:

Vnější vlivy (zima nebo teplo), tedy počasí

Tepelné zisky (oslunění, vnitřní zisky – například zapnutá trouba)

Ztráty v podobě větrání


Existuje samozřejmě více druhů termostatický hlavic. Mezi základní dělení patří manuální, digitální anebo také takzvané chytré. S manuální se setkáte asi nejčastěji. Poznáte ji jednoduše, po sejmutí hlavice je vidět váleček, který se podle teploty v okolí buď zasouvá nebo vysouvá do těla ventilu. Tím dochází k regulaci průtoku teplé vody a tím také teploty v místnosti. Manuální termostatické hlavice se zpravidla prodávají se stupnicí od 1 do 6, pomocí kterých regulujete teplotu v místnosti. Čísla spojená s teplotou v místnosti ukazuje následující tabulka.Stupeň na termostatické hlavici

Orientační teplota v místnosti

1

14 až 16 °C

2

16 až 20 °C

3

20 až 23 °C

4

23 až 25 °C

5

26 až 29 °C

Digitální hlavice pracují na stejném principu jako manuální, jen je na hlavici display s přesným zobrazením teplot. Jejich malou nevýhodou je nutnost výměny baterií. Kvalitnější digitální hlavice však většinou vydrží bez problémů celou topnou sezonu na jedny baterie. Mnohdy dokonce i více. Mezi jejich výhody patří velmi přesné nastavení požadované teploty a v některých případech i přímé komunikování s termostatem kotle pro výhřev domu nebo bytu. Další nespornou výhodou je možnost programování. Tedy prakticky stejné použití, jako bývá u moderních centrálních termostatů. V různých intervalech si pak naprogramujete jednotlivé časy a případně i časy v rámci jednotlivých dní, kdy má radiátor přesně topit. Například v noci top jen na 18 °C, mezi 6 – 8 ráno, kdy vstáváme top více na 22 °C. Poté do 16 hodin top na 19 °C, protože jsou všichni v práci nebo ve škole a posléze až do 22 hodiny top na 21 °C než půjdeme zase spát.


Třetím typem jsou zmiňované smart hlavice. Ty v sobě mají všechny popisované funkce digitální termostatické hlavice, ale také řadu dalších. U smart (chytrých) hlavic se jejich funkce budou výrazně lišit podle ceny. Ale ke standartním funkcím patří možnost přímého napojení na kotel nebo termostat, možnost ovládání teploty na dálku, velmi jednoduché nastavení topení v jednotlivých dnech, monitoring odhadované spotřeby nebo úspory energií a další. Zajímavou funkcí některý lepších modelů je napojení na venkovní čidlo a možnost předtápění domácnosti v případě, že se venku začne rychle ochlazovat. Zdi tak nestihnout vychladnout a dochází k úspoře za energie. Smart chytré hlavice lze ovládat zpravidla pomocí mobilního telefonu nebo tabletu, případně pomocí počítače. Teploty lze samozřejmě nastavovat také manuálně přímo na hlavicích.


Pokud budete chtít vyměnit starou hlavici za některou z modernějších, zkontrolujte, že máte přímo na trubkách také termostatický ventil. Zároveň s tím také nemusí přímo sedět závit pro různé hlavice a váš ventil. Nemusíte však mít strach, vše se dá jednoduše vyřešit pomocí redukce. Ta bývá u dražších hlavic již součástí balení. Nejčastěji na ventilu najdeme závit M30 × 1,5 mm, na který lze většinu hlavic našroubovat bez redukce.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commentaires


bottom of page