top of page

Zapáchající septik

Léto je tady, spousta radovánek na zahradě u domu nebo na chatě. A najednou to přijde, citelný a nepříjemný zápach se začíná linout odkudsi. Hledáte a rychle nalézáte, začal vám zapáchat septik, co teď s tím. Nebo spíš co dělat, aby se to příště neopakovalo. Problém se zapáchajícím septikem si totiž bohužel způsobujeme sami.


Septik


Septik je svým způsobem poměrně jednoduché zařízení. Funguje bez elektrické energie a skvěle se hodí i pro nepravidelný provoz. Díky tomu, že se v jednotlivých komorách postupně přečišťuje odpadní voda (a po osazení filtrem může i odtékat), jej není třeba vyvážet tak často jako jímku. Jenže i o septik je třeba se starat.


Jak jsme si už řekli, septik je potřeba pravidelně vyvážet. Zápach tedy může být způsoben i tím, že je plný. Frekvence vývozu logicky závisí na dvou věcech. Jaká je jeho frekvence používání a také jak velký má objem. S tím by se mělo počítat již při jeho pořizování. Frekvenci vývozu, ale mohou také ovlivnit vnitřní biologické procesy. Pokud fungují správně, kaly se budou v septiku rozpadat účinněji a opět posunou nutnost vývozu.


Příčinu zápachu, kterou bohužel tolik neovlivníme, je také počasí. Septiku úplně nesvědčí časté změny počasí. Tedy z pohledu teploty, střídání chladných a teplých dní. Také dlouhodobá vedra omezují jeho čistící schopnost a může začít zapáchat.


Zpět ale k tomu, co můžeme přímo ovlivnit my. Jde především o předměty, věci nebo cokoliv jiného, co do septiku putuje skrz dřez, umyvadlo nebo toaletu. Aby septik správně fungoval, musí v něm být v dostatečném množství obsažené bakterie, které napomáhají rozkladu pevných složek. Těmto bakteriím nesvědčí celá řada věcí.


V první řadě to jsou jakékoliv chemikálie a to i ty, které se v domácnosti běžně využívají. Asi se nemusíme bavit o dezinfekcích, barvách nebo rozpouštědlech. Septiku může „vadit“ i velké množství saponátu nebo pracího prášku. I úklidové prostředky, které společně se špinavou vodou ve kbelíku po mytí podlahy vylejeme do záchodu. Prevencí tak je omezit používání těchto prostředků nebo je nahradit jejich ekologickými variantami. Pro naše pohodlí to samozřejmě nemusí úplně možné, ale omezit jejich používání určitě lze.


Samostatnou kapitolou jsou čističe na bázi chlóru. Pokud máte doma septik, tak na ně raději úplně zapomeňte. Chlór postupně zahubí všechny bakterie v septiku a čistící činnost se úplně zastaví. Stane se tak z něj prakticky obyčejná jímka.


Oleje jsou další pohromou pro bakterie. Obecně se ani do městské kanalizace oleje vypouštět nesmějí. Jednak olej a zbytky jídla v něm mohou sami zapříčinit zápach anebo také ucpání potrubí (po zchladnutí začne olej houstnout a postupně se může ukládat po stěnách kanalizačního potrubí), zároveň olejový film, který se vytvoří na hladině septiku, účinně brání bakteriím v jejich práci. Také se postupně dostává do všech komor, tedy i do komor s již přečištěnou vodou. Vytékající voda tak může být závadná a také může dojít k poškození koncového filtru septiku.


Obecně platí, že bychom neměli do toalety nebo dřezu splachovat jakékoliv potraviny. Jejich rozklad je jiný, nežli u fekálií. Nahromaděné zbytky v septiku se začnou kazit a hnít a zapříčiní tak také zápach ze septiku.


Některé septiky jsou konturovány tak, že mají účinný ventilační systém. Ten prakticky postupně uvolňuje v něm obsažené plyny. Pokud se plyny začnou hromadit, může dojít k jejich náhlému a velkému uvolnění. V tu chvíli také pocítíme nepříjemný zápach, protože koncentrace plynů se výrazně zvýší.


Do septiku můžete potřebné bakterie také přidávat. Říká se jim také ekoaktivátory a hodí se i do žumpy nebo do kompostu. Nejčastěji se prodávají v sypké formě nebo jako malé granulky. Ty se v daném poměru rozmíchají ve vlažné vodě a nechají odležet. Pak se jednoduše nalejí do toalety, nebo jiného zařízení, které ústí do septiku a spláchnou, případně zalijí vlažnou vodou. Aktivátor septiku lze také použít ve chvíli, kdy je septik nějakým způsobem omezen. Síla bakterií bude aktivátorem podpořena a mělo by rychleji dojít k nastartování biologických procesů, které v septiku přestaly fungovat.


Jak jsme si řekli v úvodu, septik je sice jednoduché zařízení, vyžaduje však jistou péči. Při správném zacházení může sloužit bezproblémově desítky let. A účinnost přečistění může být stále vysoká.


Co tedy dělat v bodech:

  • Pravidelná údržba a čištění

  • Bakteriální přísady

  • Správné používání

  • Ventilační systém

  • Minimalizace používání chemikálií

  • Pravidelná obecná kontrola

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

댓글


bottom of page