top of page

Možnosti opravy kanalizace

Stejně tako vše, i kanalizační potrubí má svoji životnost. Litinové a kameninové potrubí, které se v minulosti používalo při výstavbách kanalizací bývá často zralé na výměnu. Možností, jak rekonstruovat kanalizaci je v současné době hned několik. Záleží na mnoha faktorech, kde je uložené, o jaký typ potrubí se jedná a také jaký je rozsah poškození.

Rekonstrukce kanalizace


Když se řekne oprava kanalizace, většina z nás si vybaví obrovský výkop nebo sekání do zdiva. To je samozřejmě jeden ze způsobů opravy, který se stále využívá. Především tehdy, pokud je potrubí natolik poškozené, že se musí vyměnit. Existují ale také bezvýkopové opravy potrubí, o kterých si povíme dále. Výkopové práce sebou nesou řadu možných problémů. Práci je vhodné dobře naplánovat (pokud je to možné). Například v období, kdy v okolí není rušno. Jako příklad si uveďme chatovou osadu, kam na konci zimy již téměř nejezdí rekreanti. Pokud bude výkop nutný i mimo váš pozemek, což se jednoduše může stát, pokud bude rekonstrukce kanalizace až k její přípojce do městské kanalizace, bude nutné zajistit si zábor DIO a DIR. Prakticky veřejného prostoru nebo komunikace. Výkopové práce jsou samozřejmě náročné na čas a pokud se bude jednat o delší úseky, neporadíte si bez techniky.

 

Dalším způsobem, jak rekonstruovat nebo opravovat kanalizaci je již zmíněná bezvýkopová technologie. Těch je opět několik typů. Co je ale spojuje, je oprava potrubí bez nutnosti kopání. Mají i další výhody, není potřeba zábor komunikací, velmi se omezuje hluk a prašnost a oprava je také velmi rychlá.

 

Asi nejrozšířenějším typem bezvýkopové opravy je vložkování pomocí pryskyřičného rukávce. Ten se zasune na poškozené místo na nafukovacím vaku. Ten se postupně nafukuje, dokud pryskyřičná vložka dokonale nepřilne k povrchu potrubí. Po vytvrdnutí se vak vyfoukne a vytáhne z potrubí. Díky tomu vznikne dokonale těsný a pevný spoj. Nevýhodou této opravy je lokálnost. Nelze s její pomocí opravovat dlouhé úseky. Je však velmi rychlá a její životnost je desítky let. Dojde tak k plnohodnotnému opravení lokálního poškození.

 

Dalším typem je vsunutí obráceného rukávce do potrubí v celé jeho délce, nebo lépe řečeno v délce opravy. Obrácený rukávec je vháněn proudem vzduchu do potrubí a postupně se na něj přilepuje dodanou pryskyřicí. Prakticky vzniká zcela nové potrubí v původní kanalizaci. Rukávec zmenší průměr potrubí o zanedbatelné milimetry. Výsledkem komplexní oprava kanalizace v požadované délce.

 

Třetím typem je oprava nástřikem. Jedná se pravděpodobně o nejpokrokovější technologii. S její pomocí lze opravovat potrubí nejrůznějších průměrů a také typů od ležatého potrubí až po stoupačky. U stoupaček se jedná o ideální a nejjednodušší způsob rekonstrukce. Oprava potrubí začíná prakticky na jeho konci. Zařízení se za stálého dozoru kamer posouvá potrubím. Je vybaveno buď štětečky, které rotují a nanáší speciální hmotu, nebo sprejem, který hmotu rovnou rozstřikuje. Tímto způsobem je možné opravit desítky metrů kanalizace naráz. Při větším poškození lze hmotu aplikovat vícekrát.

 

Každé výkopové i bezvýkopové opravě předchází kompletní monitoring kanalizace, aby se zjistil přesný stav poškození. Při volbě bezvýkopové opravy následuje vyčištění kanalizace tlakovou vodou, frézováním nebo kombinací. Následuje opět kamerová prohlídka, aplikace zvoleného typu opravy a následně opět kamerová kontrola výsledné práce. Bezvýkopové opravy však nelze uplatnit všude. Například pokud je potrubí propadlé nebo zcela zborcené. Bezvýkopová oprava také nedokáže napravit spád kanalizace.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page