top of page

Jak dlouho se rozkládají různé materiály v přírodě

Odpady a kanalizace, a především čištění odpadů a kanalizací, to je naše parketa. Někdy se však různé druhy odpadů dostanou tam, kam by neměly. Na mysli máme především přírodu. Odpadní materiály nebo spíš lépe řečeno odpadky, které se takto do přírody dostanou se rozkládají / rozpadají různě dlouho. Udělali jsme pro vás takový ucelený soupis jak dlouho to může trvat a tedy jak moc to přírodu zatěžuje.


Jak dlouho se rozkládají odpadky v lese


V první řadě je třeba vědět, že i okolí má vliv na délku rozpadu jednotlivých materiálů. Totožný odpad se bude rozkládat jinak ve vlhkém tmavém lese nežli v na vyprahlém místě na slunci. Krom nepěkného estetického zážitku (případně i čichového) jde o mnohem závažnější problém. Odpad může do přírody uvolňovat jedovaté látky nebo může představovat nebezpečí pro zvěř (především třeba ve vodních plochách).


Někdy zní až neuvěřitelně, jak se některé materiály nebo výrobky z nich rozkládají. U skleněné lahve je očekávatelný dlouhý rozpad, ale třeba jednorázové pleny se rozkládají více než 250 let. A takový polystyren, lehoučký materiál, více než deset tisíc let. Asi byste si netipli ani žvýkačku, u té je to 50 let. Tabulka níže přehledně ukazuje jednotlivé časy rozpadů.Typ odpadu

Doba rozkladu

Ohryzek

1 měsíc

Papír

4 měsíce

Slupka od banánu

5 měsíců

Slupka od pomeranče

1 rok

Vlna (například ponožka)

1,5 roku

Pevná krabice od nápojů

7 let

Nedopalek

Více než 15 let

Plechovka

Více než 15 let

Igelitový sáček

25 let

Žvýkačka

50 let

Kožené boty

50 let

Plastový kelímek (například od piva)

70 let

Alobal

100 let

PET lahev

100 let

Baterie

200 let

Jednorázové pleny

250 let

Pneumatiky

250 let

Sklo

Nejméně 1 000 let

Polystyren

Nejméně 10 000 let

Struny od sekačky

Nejméně 10 000 let


Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page