top of page

Co je sací hadice

Sací hadice se od klasické (například zahradní) poměrně hodně liší. Její hlavní vlastností je její pevnost. Sací hadice se používají, jak již název napovídá, na sací větvi povrchových čerpadel nebo domácích vodáren. Tento typ čerpadel při sání tvoří podtlak, běžná hadice by se deformovala a teoreticky zcela zploštěla. V tu chvíli by nebylo samozřejmě možné sát vodu ze studně nebo cokoliv jiného. Abyste mohli takto vysávat, je potřeba použít pevné potrubí nebo právě sací hadici. Sací hadice má po celém svém obvodu zpevňující výztuhu a proto se chová podobně jako pevné potrubí. Díky tomu drží tvar i při podtlaku, který čerpadlo vytvoří.


Sací hadice


Na začátku sací hadice by měl vždy být instalován sací koš, aby nedošlo k nasátí nečistot a poškození čerpadla. Šikovnou pomůckou je také zpětná klapka. Ta zabraňuje zpětnému vytečení vody do čerpaného rezervoáru. Díky tomu nebude muset čerpadlo nasávat nejprve vzduch, aby se dostalo k vodě. Prakticky se celý proces výrazně zrychlí. Zakoupit je možné celé sety, které kombinují jak sací koš, tak i zpětnou klapku. Sací hadici lze také zakoupit samostatně (v metráži nebo v určené délce) a koš nebo klapku doosadit.


Při nákupu si dejte pozor na její průměr. Ten by neměl být menší, než je průměr sacího hrdla čerpadla. Ne každé čerpadlo má také stejné sací schopnosti. Použití sací hadice nijak neovlivní výrobcem definovanou maximální výšku sání. Čerpadlo instalujte tak, aby byla hadice co nejkratší (i v případě, že již nesaje do výšky). Čím delší hadice bude, tím budou horší ztráty tlaku čerpadla. Hadici zároveň veďte co nejpříměji a také ideálně se stejným postupným stoupáním.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page