top of page

Vana nebo sprchový kout

Řešíte rekonstrukci koupelny nebo si snad pořizujete nový byt či dům a stojíte před rozhodnutím, zda si pořídit vanu nebo sprchový kout? Každé má své pro a proti, pokud si z důvodu omezeného prostoru nemůžete dovolit obojí, vybírejte pečlivě. Sepsali jsme pro vás z vlastních zkušeností ty nejdůležitější body.

Vana nebo sprchový kout?

Proč si pořídit vanu


Když se řekne koupelna, většina z nás si spíše vybaví vanu. Ke koupelnám historicky neodmyslitelně patří. Oproti sprchovému koutu má jednu nespornou výhodu. Výrazně jednodušeji se udržuje v čistotě. Nejsou v ní žádné záhyby, lišty, skrytá místa, kde by se držela nečistota a obecně části, ke kterým by se špatně dostávalo.


Designové pojetí může být také ideální pro rozhodování. Už dávno neplatí, že vana je usazena za umakartovou stěnou a každá je stejná. Můžete si vybírat z nejrůznějších designových kousků, tvarů a rozvržení. Pokud sáhnete hlouběji do kapsy, může mít vaše vana dokonce masážní nebo perličkové trysky. Design vany může být prostě sám o sobě osobitý.


Vana má také různorodé využití a nemusí nutně sloužit jen pro koupel dospělých. Myslet můžete také do budoucna. Pro děti je určitě vana nejen vhodnější, ale také zábavnější. Poležení v teplé vodě také může sloužit nejenom k očistě, ale také k relaxaci. A když to podtrhneme, i ve vaně se můžete poměrně snadno také osprchovat.Proč si pořídit sprchový kout


Je to samozřejmě osobní volbou. Někdo se z různých důvodů raději jen sprchuje. V tu chvíli pro něj může být pořízení sprchového koutu jasnou volbou. Prvním nesporným důvodem pro pořízení sprchového koutu je úspora místa. Oproti vaně může zabrat i téměř polovinu.


Sprchování také tolik nebude zatěžovat vaši peněženku. I když se budete sprchovat 10 minut, nikdy nespotřebujete tolik teplé vody, jako když si napustíte plnou vanu. V tomto srovnání sprchový kout vždy jasně vyhraje.


Sprchový kout je taky pohodlnější pro užívání z pohledu dovnitř nebo ven. Nemá prakticky žádnou bariéru a je tak vhodný i pro starší lidi, kterým by překonání výšky vany mohlo činit obtíže. Tato výhoda se dá přenést dále, například pokud vlastníte psa a máte nějaké z větších plemen. Pokud si pejsek nedokáže do vany skočit sám, může vás čekat pravidelný tělocvik při jeho očistě.


U vany jsme zmiňovali design. Ale i ten může být dnes zakomponován do sprchových koutů. V poslední době se setkáváme s takzvanými walk in sprchovými kouty, které prakticky nemají vaničku. Jsou citelně vsazené přímo do koupelny a na 100 % využívají svůj prostor. Takovýto sprchový kout může být doslova designérským kouskem.


Navíc, vše se dá kombinovat. Existují řešení, kde se dohromady spojí vana a sprchový kout. Prakticky se jedná o vanu, která je v jedné části opatřena sklem, které zabraňuje stříkání vody na podlahu.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page