Tlaková kanalizace je ústrojí, které čas od času vyžaduje servis. O tlakovém čerpadle v kanalizaci často ani nevíte, pracuje stále a přečerpává odpadní vody pod tlakem do veřejné kanalizace. Vzpomenete si na něj, až když nastane problém.

Obecně vzato se kanalizace dělí na gravitační a tlakovou. Gravitační je navržena tak, že odpady odtékají samospádem až k čističce odpadních vod. Proto bývají čistírny odpadních vod nízko položené, většinou v nejnižších částech měst při vodních tocích. Někdy ale není možné dopravit odpadní vody jen gravitací. Proto se budují takzvané tlakové kanalizace. Ty se buď instalují u vašeho domu nebo i do veřejné stokové sítě.
Ani jedna z variant není nijak výjimečná. Na mnoha místech i ve větších městech se setkáte s přečerpávací stanicí, která posouvá odpadní vody o několik výškových metrů výše, aby se pak zase samospádem dostaly do čistírny odpadních vod. Ještě častější je tlaková kanalizace u domu. Prostě a jednoduše vám čerpadlo z níže položeného pozemku přečerpává odpadní vody z jímky rovnou do veřejné kanalizace. Je to jistě levnější a lepší řešení nežli vlastní ČOV. S tímto případem se setkáte nejčastěji v okrajových částech obcí.
Tlaková kanalizace je tak speciální typ kanalizačního systému, který se využívá v oblastech s nízkým sklonem terénu, vysokou hladinou spodní vody nebo tam, kde by klasická gravitační kanalizace byla technicky nebo ekonomicky nevhodná. Funguje na principu čerpacích stanic umístěných u jednotlivých objektů nebo v menších skupinách, které pomocí čerpadel dopravují odpadní vody do hlavního kanalizačního řadu.
Čerpadlo, které se nachází v kanalizaci, jako každé jiné zařízení potřebuje pravidelný servis. Když se totiž porouchá, často bude náprava trvat déle, nežli by bylo pro celou rodinu příjemné.
Servis tlakové kanalizace spočívá především v dokonalém vyčištění celého ústrojí. Čerpadlo je ve velké permanenci a proto se některé díly musí vyměnit. Stejně jako například destičky u auta, i některé díly čerpadla mají svou životnost. Dále se provádí kontrola řezáků, proměření elektroinstalace, servis plováků a případná počínající koroze na kovových částech.
Při závadě, která se samozřejmě může stát i při pravidelném servisování, je nutné volat odborníka. Zařízení se nachází v mokrém a tedy vysoce vodivém prostředí. Hrozí tedy poranění elektrickým proudem a zařízení se musí zcela odpojit od zdroje napájení. I kvůli tomu nedoporučujeme servis ani opravy dělat svépomocí. Pro určení závady je také možné použít diagnostiku.
K nejčastějším závadám patří poškození hydraulické části motoru. V tomto případě je nutná generální oprava nebo dokonce výměna. Čerpadlo sice hučí, ale nesaje. Další častou závadou je chyba na plovácích nebo snímačích. Projevuje se tak, že se čerpadlo nespíná. Dále může být chyba v řezacím mechanismu. Typicky to znamená, že se čerpadlo rozeběhne, ale hned zase vypne. Poslední poměrně častou závadou je zkrat v obvodech.
Comentarios