Pro vnitřní kanalizaci se v současné době nejvíce používá potrubí plastové. Nebylo tomu tak ale vždy. V minulosti jste se mohli setkat s potrubím kameninový, litinovým nebo dokonce ocelovým. Vlastnosti a ceny plastového potrubí však tyto materiály již prakticky vytlačily.
Domovní kanalizace je očím skrytá, ale její význam je pro nás obrovský. Bez ní bychom si nejspíš už život nedokázali ani představit. To si často uvědomíme, až když nastane nějaký problém, třeba když se potrubí ucpe a odpadní voda přestane odtékat. V tu chvíli nezbývá nic jiného, než potrubí vyčistit. Vnitřní kanalizace je soubor nejrůznějších druhů potrubí, pojďme si je společně přiblížit. Liší se především materiálem, ale také například průměrem. Jedná se především o potrubí svodné, odpadní stoupačky a připojovací, případně odvětrávací.
Svodné, nebo také ležaté potrubí, se nachází pod podlahou v nejnižším podlaží. Někdy je také připevněno u stropu ve sklepě. Začíná u paty odpadního nebo připojovacího potrubí a napojuje se na kanalizační přípojku. Proto jej najdeme nejen uvnitř budovy, ale také pod povrchem (nejčastěji) mimo objekt. Nejpoužívanější jsou PVC trubky, dále PE či PP trubky. Musí však být vhodné pro uložení pod povrch země. Někdy se také setkáme s kameninovým potrubím. Kamenina je sice těžká a křehká, na druhou stranu má ale velkou chemickou odolnost.
Odpadní potrubí nebo také stoupačky odvání odpadní vodu svislým směrem. V panelových domech je to ta část potrubí, která se v současné době často rekonstruuje. Najdete jej pouze u vícepodlažních budov. Na montáž odpadního potrubí se používají PP nebo PE trubky. Nesmí se jednat o potrubí pro uložení do země. Může sem patřit i potrubí pro odvod dešťové vody ze střechy budovy.
Připojovací potrubí vede od zařizovacího předmětu (například vany, toalety nebo sprchového koutu) k odpadnímu potrubí, případně také rovnou do potrubí svodného. Nejčastěji se používají opět trubky plastové, a to konkrétně z PE a PP. Toto potrubí není vhodné pro uložení do země.
Použili jsme tady hodně zkratek, PP, PE a další co znamenají?
Označení PP je zkratkou pro polypropylen. Jedná se asi o nevyužívanější materiál pro vnitřní kanalizaci. Nejčastěji mají šedou barvu. Pokud nesou označení HT. Označení systému HT znamená, že tento typ potrubí není vhodný pro uložení do země. PE neboli polyetylén se používá pro odpadní trubky, ale také jako potrubí pro přívod pitné vody. Stále více se prosazují v odpadních systémech. Vynikají lepším odhlučněním a vyšší pružností. Jsou však trochu náročnější na montáž. PVC neboli polyvinylchlorid se používá především pro svodná potrubí. Mělo by mít označení KG, tedy vhodnost pro uložení do země. Typická barva tohoto potrubí je oranžová. Toto potrubí je pevné a vyniká dobrou chemickou odolností vůči většině kyselin a žíravin.
Jak jsme si uvedli, i v současnosti se používají i jiné materiály pro vnitřní kanalizaci:
Kamenina – je vysoce chemicky odolná, na druhou stranu je těžká a křehká.
Nerez – Potrubí z tohoto materiálu najde uplatnění v místech s vysokými nároky na hygienu a chemickou i tepelnou odolnost. Setkáte se s nimi především v potravinářských provozech, lékařství a farmacii, nebo v chemickém průmyslu.
Setkat se můžete také s moderním tichým potrubím. To je uzpůsobené k tlumení hluku, který se v potrubí proudem vody (nebo jiné kapaliny) vytváří. Jedná se o speciální typ potrubí, který je složen z více vrstev materiálu. Samotné potrubí k lepšímu odhlučnění nepostačuje. Nutné je i odborné uchycení, které funguje jinak než u klasického potrubí. Skládá se z vnější robustní vrstvy, vyrobené z polypropylenového kopolymeru, střední vrstvy, vyrobené z minerálního polypropylenu a vnitřní vrstvy, vyrobené opět z polypropylenového kopolymeru.
Comments