top of page

Kamerový a monitorovací vůz

Už jste někdy slyšeli, že si firmy vezmou na „pomoc“ kamerový nebo monitorovací vůz? Co si tak pod tím představit, auto osázené kamerami? Mini autíčko, které vjede potrubí, nebo něco úplně jiného? Kamerový vůz využíváme poměrně často, je to důležitý pomocník pro čištění nebo rekonstrukce odpadů nebo jakéhokoliv potrubí. Co tedy takový kamerový vůz dokáže a jak vlastně vypadá.


Jak likvidovat stavební odpad


Na první pohled je kamerový vůz k nerozeznání od běžné dodávky. To důležité si totiž veze především uvnitř, hlavně nejrůznější monitorovací a kamerovou techniku, která se z něj ovládá. Technici typicky disponují i přenosnými kamerami, ale ve voze je vše potřebné pro precizní práci. Základem je ergonomický řídící panel, který je zároveň centrálním stanovištěm operátora. Ten odtud může sledovat výstupy z nejrůznějších zdrojů a případně i předávat požadavky pracovníkům v terénu, klidně i vysílačkou. Řídící panel je vybaven hlavním displejem a soustavou ovládacích prvků pro jednotlivé kamerové systémy.


Co vše může být ve výbavě? Začneme tím nejmenším a to je tlačný prut pro inspekce potrubí i těch nejmenších průměrů (také se tomu říká tykadlová kamera). Ten je dlouhý klidně i 100 metrů a na jeho konci je miniaturní otočná hlava s kamerou. Součástí je i možnost přísvitu. Tato kamerka se využívá pro potrubí do DN 200 a lze ji využívat i bez kamerového vozu samostatně.


Dalším šikovným pomocníkem je robotický kamerový systém, také nazývaný jako kanalizační robot. Představit si jej můžete jako malé vozítko na kabelu. Jeho výhodou je velmi kvalitní kamerová technika na otočné hlavně, která má navíc silný přísvit. Samozřejmostí je možnost zoomování a pořizování záznamu. Délka kabelu, tedy potencionální dojezd je až 500 metrů. Konstrukce kanalizačního robota je velmi robustní, dokáže překonávat nejrůznější překážky a je voděodolný. Hodí se pro potrubí od DN 200 až třeba po DN 2000.


Satelitní robotický set pak dokáže s velkou přesností určit místo na povrchu, typicky například lokalizování místa propadu nebo ucpání na povrchu. To velmi usnadňuje následné výkopové práce. Dělníci přesně vědí, ve kterém místě začít kopat. Nemusí odhadovat, kde se porucha nachází, šetří tak především čas, který je potřebný pro opravu.


Kamerový vůz se sebou veze i další potřebné komponenty pro samostatný provoz. Součástí jsou úložné prostory pro menší mobilní techniku, nářadí a tak podobně. Pro pohodlí mohou být vybavené i nezávislým topením nebo ledničkou. Je připravena také čistící technika pro odstraňování nečistot z používaných kamer. Pro večerní provozy jsou vybavené vnitřním, ale hlavně venkovním osvětlením. Pro lepší odvíjení kabelů mohou být instalovány také malé jeřáby. O záznam z jednotlivých kamer se stará samostatný software, který z nich dokáže získat množství dalších údajů, ne jen záznam. Například se jedná o spádovost potrubí, určení přesného místa na povrchu, fotografie, ovality potrubí, velikost trhlin nebo vzdálenost od prostupu.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

댓글


bottom of page