top of page

Jak vybrat WC

Pojďme se společně podívat na ty nejzákladnější aspekty výběru toalety. Nebudeme se úplně zaměřovat na případný design, kvalitu nebo konkrétní výrobce. Spíš si jen tak shrňme, jaké jsou rozdíly v jednotlivých typech WC a jejich vlastnostech. Na trhu je nepřeberné množství různých variant, které mají kromě standardní funkce i spoustu dalších luxusních. A jen toaletou to samozřejmě končit nemusí, nabízí se řada příslušenství.


Jak vybrat WC


Asi nejzásadnějším typem dělení toalet je na závěsná a stojící. Závěsné WC je modernější variantou. Jeho výhodou je o mnoho snadnější čištění a hezčí vzhled. Montáž bývá také snadnější, z důvodu vodorovného vývodu. Hmotnostní limity jsou dnes kalkulovány i na těžší váhové kategorie, takže se utržení prakticky bát nemusíte. Stojící WC je takou klasikou českých koupelen a toalet. Může mít spodní i zadní vývod. Jen třeba jej uklízet kolem dokola. Problémem také bývá u starších osazení typické kývaní.


Je také důležité, kde bude umístěna nádoba na splachovací vodu. Kombinační nebo také kombi WC mají nádobu umístěnou na zadní straně. Lze se tak o ni prakticky opírat. Estetičtější varianta počítá se zabudováním nádržky a celého mechanizmu do stěny za toaletou. Poslední variantou, které se dnes používá asi nejméně, je umístění nádoby na splachovací vodu ke stropu. Voda pak proudí dlouhým potrubím. Typické jsou pro tento typ WC šplíchavé zvuky právě ze splachovacího potrubí.


Dalším klasickým dělením je hluboké nebo ploché splachování. WC s hlubokým splachováním nebo dokonce funkcí odsávání minimalizují pachy a lepé se samočistí po spláchnutí. Vše co má „odejít“ se zachycuje v přímo v počátku sifonové nálevky. U WC s plochým splachováním si naopak můžete svůj „výtvor“ ještě před spláchnutím prohlédnout. To je možná jedna z jeho mála výhod, ze zdravotních důvodů to někdy může být žádoucí.


Směr napojení odpadu může mít zpravidla tři směry. Zadní vodorovný s připojením do zdi anebo přes koleno do země, zadní šikmý odpad a svislý odpad do země.


Oplachový okruh se používá pro rozvádění splachované vody po horním obvodu toalety. Napomáhá tak k ideální distribuci vody a rovnoměrnému splachování. Zde nastává dělení na otevřený oplachový okruh. V něm se voda drží v okruhu pomocí odstředivé síly. V uzavřeném okruhu proudí prakticky potrubím, ve kterém jsou díry, kterými voda prostupuje rovnoměrně do mísy toalety. Ač se to může zdát divné, nejmodernější WC splachovací okruh nemají. Využívají pouze horní lem. Voda je do toalety vháněna pod ideálním úhlem a dochází tak k nejintenzivnějšímu čištění.


Samostatnou kapitolou jsou pak pisoáry. Dříve jsme se s nimi setkali pouze na veřejných toaletách, v hospodách a tak podobně. V současné době však pronikají i do domácích koupelen. Důvod je jednoduchý, jsou velmi úsporné, co se spotřeby vody týče a tím i velmi ekologické. A již dokonce existují i pisoáry určené pro ženy.


Mezi specialitky pak patří například WC s vyhřívaným prkénkem nebo zabudovaným podavačem toaletního papíru. Sprchovací WC je zase kombinací klasické toalety a bidetu. Po vykonání potřeby stačí stisknout tlačítko a toaleta vás jemně osprchuje a umyje zadní partie. Modely pro „fajnšmekry“ mohou mít zabudovaný fén, který šetrně osuší vaši pokožku. Existují i toalety, které odsávají zápach přímo z mísy. Není tak třeba používat ventilátor.


designu se přeci jen také dostaneme. Možnosti jsou totiž snad neomezené. WC se v současné době vyrábějí z mnoha materiálů. Stálicí je keramika, ale také se používá třeba kamenina nebo dokonce nerezavějící ocel. Široké možnosti jsou také v povrchových úpravách, od nejrůznějších glazur v mnoha barvách nebo lesku. Design samotný také hraje roli, chcete WC moderní, v klasickém stylu nebo snad retro?

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page