top of page

Jak vybrat bojler

Pořízení nového bojleru není úplně všední záležitost. Dokonce si troufáme tvrdit, že v domácnosti většinu domácích spotřebičů kupujeme o mnoho častěji. A to včetně pračky nebo sušičky. Proto je výběr nového bojleru důležitý. Existuje spousta parametrů, na které je dobré se zaměřit, aby nový ohřívač vody dlouho a dobře sloužil. Přehledově jsme sepsali ty nejdůležitější body.


Jak vybrat bojler

Tip zdroje energie

První, co byste si měli před nákupem ujasnit je, jaký zdroj energie chcete pro ohřev vody využívat. Nejběžnější je bojler elektrický. Je to jeho jednodušší konstrukcí, teoretickou bezúdžbovostí a také tím, že elektřinu má v současné době doma prakticky každý. Často je také využívaný v rekreačních objektech. Elektrický bojler zahřívá vodu pomocí topného tělesa, které je umístěno uvnitř nádrže. Pro ohřev se mnohdy využívá noční, levnější energie. Připojení elektrického bojleru je relativně snadné a také jeho pořizovací cena je nižší v porovnání s dalšími možnostmi. Nevýhodou je delší ohřev vody. Dalším typem jsou bojlery plynové. V současné době jsou plynové bojlery bezpečné díky řadě funkcí, jako je piezo zapalovaní, různé pojistky a tak podobně. Provoz bývá zpravidla levnější než u elektrického bojleru. Instalace je naopak složitější a také jeho pořizovací cena je vyšší. Existuje také takzvaný kombinovaný bojler, kde je možné volit ohřev na elektrickou energii nebo na plyn nebo také na tuhá paliva. K nejmodernějším způsobům ohřevu vody v bojleru se řadí typy s tepelným čerpadlem. Jedná se o velmi úsporné řešení, které odebírá teplotu z okolního vzduchu a s její pomocí ohřívá vodu, většinou v kombinaci s ohřevem elektrickým. Posledním typem je akumulační bojler. Ten sám o sobě vodu nezahřívá, ale využívá tepla z jiného zdroje. Například z krbových kamen nebo solárních panelů.


Velikost bojleru

To je asi to nejdůležitější kritérium. Velikost bojleru může přímo ovlivnit negativní zkušenost s užíváním. Není nic horšího, než když se jde poslední člen rodiny koupat a už na něj nezbyde teplá voda. A nebo, že se celá rodina musí sprchovat co nejrychleji, aby se ve sprše stihli vystřídat všichni. Velikost bojleru se odvíjí od počtu osob, které jej budou pravidelně používat a také obecně od intenzity používání. Je to dost individuální k posouzení. Jednoduše, když vybereme moc malý bojler, nebude nám stačit teplá voda. Když vybereme moc velký, budou se zvyšovat náklady na přípravu teplé vody. Bojlery se v současné době nabízejí v opravdu široké škále objemů. Od těch malých, určených třeba jen k umyvadlu, po velkoobjemové, které mají klidně i 300 litrů. Pro dvoučlenné domácnosti se pohybujeme v rozmezí od 50 do 120 litrů. Čtyřčlenná rodina musí pomýšlet na bojler s minimálním objemem 120 litrů, ale spíše od 150 do 200 litrů.


Rychlost ohřevu vody

Dalším důležitým kritériem, a to také v případě, že třeba z kapacitních důvodů musíme zvolit bojler menší, je rychlost ohřevu vody.  Čím je bojler větší, tím se bude logicky déle ohřívat. Samozřejmě to také závisí na tepelném výkonu samotného bojleru. Jednoduše řečeno, čím větší příkon bojler má, tím zpravidla i rychleji vodu ohřívá. Bojler s příkonem 2000 W a objemem vody 10 litrů ohřeje vodu o 50 stupňů za cca 20 minut. 100 litrový bojler se bude ohřívat zhruba 3 hodiny, 200 litrový necelých 6.


Bojler podle typu konstrukce

Bojlery se dělí na dvě základní konstrukce, zásobníkové tlakové a beztlakové. Beztlakové konstrukce se montují nad umyvadlo nebo dřez. Jsou o mnoho menší, nežli tlakové, nejčastěji o kapacitě okolo 15 až 20 litrů. Výhodou je rychlý ohřev malého množství vody, například pro mytí rukou. Nehodí se pro rozvod vody do dalších místností. Naproti tomu tlakové bojlery se právě hodí pro centrální ohřev vody, například v koupelně, chodbě nebo sklepě. Mívají zpravidla objem větší než 50 litrů. Existuje teoreticky ještě jeden typ bojleru a to bezzásobníkový – průtokový. Lidově nazývaný průtokový ohřívač nebo také průtokáč.


Tepelné ztráty po ohřevu

Voda, kterou bojler postupně ohřál na požadovanou teplotu, začne postupně chladnout. Ve chvíli, kdy dosáhne stanovené nižší teploty, začne bojler znovu přihřívat již jednou ohřátou vodu. Doba od počátku chladnutí (tedy posledního momentu ohřevu) do následného momentu dalšího ohřevu, by měla být co nejdelší. Vše se posuzuje podle koeficientu měrných tepelných ztrát. Prakticky se jedná o „množství“ úniku tepla z jednoho litru vody za 24 hodit, měřeno ve Watt hodinách (Wh). Čím nižší výsledné číslo je, tím má bojler nižší tepelné ztráty a je tak úspornější.


Tvar a poloha umístění

Tvarově se vyrábí dva typy bojlerů hranatý a válcový. Hranaté bojlery se umisťují dobře do rohů místností. Častější tvar je však válcový. Z pohledu umístění rozlišujeme tři hlavní typy. Závěsný svislý (asi nejčastější řešení), závěsný horizontální a stacionární, který se umisťuje na zem. Svislý typ bojleru je vhodnější, protože se teplá a studená voda tolik nemísí.Další zajímavé funkce


Bojlery se samozřejmě liší cenou. Tu často ovlivňuje kvalita provedení od různých výrobců, ale také další užitečné funkce. Patří mezi ně:


Nastavení teploty – u bojleru lze snadno změnit teplotu ohřívané vody


Anti-Legionella – zabraňuje šíření bakterií automatickou dezinfekcí. Pokud se voda v bojleru za posledních 30 dní nezahřála na 70 stupňů, bojler automaticky sepne ohřev


Digitální displej – umožňuje přesnější a snadnější nastavení bojleru 

  

Ochrana proti zamrznutí – tuto funkci ocení především chataři, bojler se automaticky spustí, když teplota klesne pod 5 stupňů Celsia


Zpětný ventil – zabraňuje zpětnému toku teplé vody do vodovodní soustavy


Nejrůznější smart funkce -  současné bojlery lze například ovládat na dálku

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page