Správné nastavení plynového kondenzačního kotle není nic složitého. I přesto jej spousta majitelů používá špatně a zbytečně jej přetápí. Ušetřit tak můžete i tisíce korun ročně. Přečtěte si naše tipy, jak nastavit plynový kondenzační kotel, aby fungoval co nejefektivněji.

Hned v úvodu je potřeba říct, že tento návod se týká pouze kondenzačních kotlů. Ten má totiž své specifické vlastnosti a od klasického plynového kotle se značně liší. I z toho důvodu je dobré si načíst fungování kondenzačního kotle před jeho pořízením. Ne vždy to nutně musí být ta nejlepší volba.
A jaký je tedy ten rozdíl. U běžného plynového kotle jsou spaliny odváděny přímo do komína. V kondenzačním kotli jsou tyto spaliny nejprve do takzvaného výměníku. A v tom je právě hlavní rozdíl a také výhoda oproti klasickému kotli. Spaliny, které se v kotlech tvoří, mohou dosahovat více než 180 stupňů Celsia. Kondenzační kotel dále využívá teplotu těchto spalin k ohřevu. U běžného kotle, jak se říká, vyletí komínem. Páry, které ve výměníku zkondenzují, slouží jako předehřev topné vody. Díky tomu je výstupní teplota spalin kolem 50 až 70 stupňů celsia. Kondenzační kotel tak díky tomu pracuje ve vyšší efektivitě.
Jak tedy s kotlem co nejlépe zacházet, aby jeho ekonomický provoz byl co největší? První zásadní pravidlo zní, nepřetápět jej. Teplo vratné vody (tedy té, co se do kotle vrací po topném oběhu) musí být co nejnižší. Obecně nesmí překročit 45 stupňů Celsia. Ideální teplota je pak zhruba 35 stupňů Celsia. Jakmile voda přesáhne teplotu 45 stupňů Celsia, přestává kotel pracovat v kondenzačním režimu a jeho výkon a účinnost se blíží takzvaným turbokotlům.
Další kapitolou, kterou je potřeba řešit při zařizování bytu nebo domu, je samotná otopná soustava. Nesouvisí to tak přímo s nastavením, a pokud již máte při koupi bytu vše „nainstalované“, nic s tím nezmůžete. Pro kondenzační kotle jsou vhodné nízkoteplotní systémy. Zejména pak podlahové nebo stěnové vytápění. Klasické litinové radiátory příliš vhodné nejsou. K jejich správnému chodu je naopak potřeba vyšší teplota vody. A jak bylo řečeno, s tím se kondenzační kotel špatně popasuje. Existují však i radiátory, které jsou vhodné ke kondenzačním kotlům. Tomu všemu také hodně pomůže zateplení domu, kdy není nutné vodu pro topení tak mnoho předehřívat.
Posledním důležitým bodem je takzvaná ekvitermní regulace. Ta řídí výkonnost kotle dle aktuální venkovní teploty a pomáhá tak opět snižovat náklady na topení. Ne všechny kotle jsou touto funkcí vybaveny. Musí mít totiž externí čidlo, umístěné někde venku. Pokud váš kotel tímto zařízením není vybavený (je to celkem pravděpodobné), nemusíte si zoufat. Kotel je touto komponentou možné dovybavit. Například prvky chytré domácnosti (na trhu je již několik spolehlivých výrobců), lze zapojit přímo na váš kotel. Instalace není složitá, ale doporučujeme minimálně konzultaci s technikem.
Pak už jen zbývá správná údržba. I kondenzační kotel potřebuje servis v podobě pravidelných revizí a čištění odvodu spalin.
Comments