Máte na pozemku starou žumpu nebo septik? Nabízí se jednoduché řešení, zasypat. To by ale mohla být škoda. Stará betonová žumpa dokáže posloužit jako skvělá podzemní nádrž na vodu. A její uvedení do provozu ani nemusí být složité. Vše bude samozřejmě záležet na stavu nádoby.
Cena vody neustále stoupá, proto je vlastní velká retenční nádrž na vodu velkou výhodou. Především tehdy, pokud je v podzemí a nijak nenarušuje ráz pozemku. Dešťová voda má širokou škálu možností užívání. Od obyčejného zavlažování, po využití dešťové vody přímo v domácnosti, například na praní prádla. Pokud budete investovat do UV filtrace je dešťová voda vhodná i k osobní hygieně nebo mytí nádobí.
Prvním předpokladem k využívání jímky jako retenční nádrže je její dokonalé vyčištění, každému je asi jasné proč. Neobejdete se bez vapky a dalších čisticích prostředků. Tato činnost samozřejmě není nijak vábná. Proto je vhodné mít ochranné prostředky, respirátor, holiny, rukavice nebo i brýle. Na druhou stranu tuto činnost podstoupíte pouze jednou na začátku.
Po dokonalém vyčištění proveďte kontrolu dna i obvodových stěn. Případné spáry nebo trhlinky utěsněte betonem nebo speciální maltou. Po vytvrdnutí si připravte speciální hydroizolační nátěr, ten seženete v každém hobby marketu. Nátěr je možné provést i opakovaně pro dokonalou voděodolnost povrchu. Pamatujte, že mezi každým nátěrem je nutné vytvrdnutí předchozího. Nádrž je pak připravena po úplném vytvrzení, které zpravidla trvá 7 dní. Záleží samozřejmě na počasí a také na tom, jak dobře je jímka odvětraná. Nakonec do nádrže přiveďte vodu z okapových svodů. Doporučujeme je osadit alespoň filtračním sítem, aby do nádrže rovnou neputovaly i velké kusy naplavenin.
Tím by byla hotova první fáze, se kterou se možná leckdo spokojí, jen je potřeba vyřešit, kam bude odtékat přebytečná voda, pokud se nádrž naplní. Takto hotovou nádrž můžete buď ručně vybírat, nebo můžete využít ponorné čerpadlo. S takto hezky udělanou retenční nádrží je však vhodné jít dále. Osaďte ji přepadem se vsakovacím košem. Tak bude zajištěno, že nedojde k přetečení a případnému vyplavení objektu. Vtokovou část můžete také osadit výrazně lepšími filtry, než je pouhé síto.
Vsakovací objekt se postará o to, že v případě vydatnějších dešťů bude přebytečná voda pozvolna z nádrže odtékat a vsakovat se do půdy. Existují buď vsakovací bloky, nebo vsakovací tunely. První variantu je možné dokonce vrstvit na sebe.
Poslední součástí je čerpací technika, hodně služeb nadělá již zmíněné ponorné čerpadlo. Nicméně malá domácí vodárna je jistě vhodnější a pro časté používání také výrazně pohodlnější. Vodu pak můžete rozvést po zahradě nebo i do domu. Pozor si však vždy dejte na dvojí rozvod. Nikdy dešťovou vodu nenapojujte na běžný vodovodní řad. Jde nejen o to, že byste měli doma smíchanou vodu dohromady. Ale mohli byste dokonce kontaminovat celý městský vodovodní řad. Což jistě nebude levná záležitost a v extrémním případě by se mohlo jednat i o trestný čin. Důležité je tedy mít dva zcela oddělené a nezávislé okruhy. Pokud budete vodu používat pouze na zahradě, nemusí nic nikde hlásit. Pokud ji využijete i v domácnosti, musíte za ni platit stočné.
Co je také dobré vědět, v některých případech lze na přeměnu jímky na retenční nádrž na dešťovou vodu čerpat dokonce částečnou dotaci.
Comments