top of page

Co s olejem po smažení

Blíží se Vánoce a k nim neodmyslitelně patří smažený kapr nebo řízek. Krom pohody a dárků tak i k vánočnímu období patří mnoho použitého oleje, který vzniká v jeden stejný čas. A použitý, vysmažený olej by neměl končit ve výlevce toalety nebo ve dřezu. Pojďme se společně podívat na to, jak jej ekologicky co nejlépe zlikvidovat.

Co s olejem po smažení

Ten nejlepší způsob, jak likvidovat olej po smažení, je nechat jej vychladnout a následně slít do prázdné pet lahve. Po jejím naplnění ji můžete odnést zdarma do sběrného dvora, nebo ji umístit do speciální oranžové popelnice, která je přímo určená na sběr olejů. Takto „posbíraný“ olej pak nekončí nikde na skládce, ale je dále zpracováván v petrochemickém průmyslu. Po několikastupňovém přečištění a filtraci se z něj stává biopalivo druhé generace. Jedná se tak prakticky o recyklaci a jednou použitý olej je dále k užitku. Do popelnice můžete vkládat jakékoliv pet lahve, včetně nejrůznějších objemů. Nejlepší jsou asi ty s velkým hrdlem. Je potřeba, aby byla lahev co nejvíce naplněná. Lahev naopak nesmí být skleněná, protože po vhození do popelnice by se mohla rozbít. Olej by nejenom vytekl do prostoru popelnice, ale také by se o střepy mohli poranit pracovníci na zpracovatelské lince. Likvidovat takto můžete jakýkoliv stolní olej, tedy například slunečnicový, řepkový, olivový, ale třeba i seznamový nebo dýňový. V podstatě jakýkoliv olej používaný v domácnosti.


Druhou, už méně ekologickou variantou je olej opět sbírat do pet lahve a posléze jí pevně utáhnout a vhodit do komunálního odpadu. Jak říkáme, není to ideální, ale stále je to lepší než olej vylít do kanalizace. Pokud máte doma piliny nebo podestýlku po domácím mazlíčkovi, můžete s nimi také olej smíchat. Poté tuto směsku vložte do igelitového pytle a vyhoďte do popelnice na směsný odpad.


Mnoho lidí si myslí, že použitý olej je možné kompostovat. Rozhodně tomu tak není. Kompostovat lze maximálně papírové utěrky, které jste použili na vytření pánve po oleji (mnoho rodin se snaží smažit na co nejmenší vrstvě oleje a po tom je toto řešení možné, případně lze i tyto utěrky mírně znečištěné olejem vhodit do popelnice na komunální odpad). Vylít plnou pánev oleje na kompost rozhodně nedoporučujeme. Z několika důvodů, tím prvním je počínající ekologické neštěstí. Olej se bude postupně vsakovat do půdy a kontaminovat ji. Několika dalšími pak může být vznik nevábného zápachu, který se vám bude linout z kompostu v letních měsících nebo také omezení kompostovací funkce. Oleje zabraňují mnoha enzymatickým funkcím.


Použitý olej po smažení také není nutné hned po usmažení pokrmů likvidovat. Pokud není silně přepálený nebo znečištění, je možné jej použít ještě jednou. Stačí jej přelít přes silnější ubrousek nebo kávový filtr. Pozor si však dejte na kvalitu oleje, pokud po přefiltrování nevypadá dobře, raději jej nepoužívejte. Pozor si také dejte, abyste použitý olej nefiltrovali stále dokola a nesmažili (a nepřepalovali) stále tu samou olejovou hmotu.


A proč že tedy není vhodné vylívat olej přímo do kanalizace, toalety, dřezu nebo umyvadla? První problém může nastat hned u vás doma. Zaděláte si tak na pravidelné čištění odpadů. Tuk, který vylejete do odpadu, v potrubí chladne a tím pádem i tuhne. Postupně se začne přichytávat na stěny potrubí a zmenšuje jeho průměr. Prakticky tak dochází k pomalému zanášení. Tuky se také usazují v městské kanalizaci. A to je potom opravdový problém. Tukové nánosy mohou mít několik stovek kilogramů, ale také několik tun! Zatím největší tuková hmota, která dostala dokonce příznačné jméno Blob, ucpala kanalizace Londýna. Její váha se dopočetla na neuvěřitelných 130 tun a ucpala potrubí v celkové délce 250 metrů. Na jejím odstranění město pracovalo několik týdnů. Její ekologická likvidace pak vyšla na několik milionů Liber. Olej dokáže potrápit také městské čističky odpadních vod. S velkým náporem olejových skvrn ve vodě si neumějí poradit. A o Vánocích se to samozřejmě stupňuje.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page